investordokociek.sk

prvá Bratislavská Lego výstava KOCKY

V sobotu moje kroky viedli do Bratislavy, opäť vlakom a opäť na výstavu spojenú s herňou. Výstava Kocky lega ma prekvapila v tom najlepšom slova zmysle. Čakala som jednu miestnosť a pár kociek, viac som sa mýliť nemohla! Bratislavské kocky lega by ste rozhodne nemali vynechať pri návšteve Bratislavy.

Čo vás čaká v tomto článku

Prevediem vás výstavou, dáme si súťaž o vstupenku na túto výstavu, pozriete si video z výstavy a na záver si prečítate úplne prvý rozhovor na mojom blogu s človekom, ktorý stojí za vznikom Kocky lega. Je to vlastne „polovica“ z tvorcov výstavy, pretože túto výstavu urobili spoločne dvaja kamaráti.

Dostanete sa tam jednoducho, napríklad autobusom číslo 93, ktorý ide priamo z hlavnej železničnej stanice a cesta vám bude trvať iba pár minút. Vystúpite na Stanica Petržalka a od nej je to už len pár minút chôdzou. Adresa je Fedinova ulica 8 v Petržalke. Výstava je na kraji budovy a vyjsť musíte hore po schodoch. V okolí nájdete viacero aktivít, takže si môžete urobiť výlet do tejto časti Bratislavy a stráviť tu niekoľko hodín.

Otvorené majú väčšinou v sobotu, aktuálne teraz počas septembra 2.9. a 16.9. Vstupné je 5€, ak si ale zarezervujete vstupné vopred, cena je 4€. Urobiť tak môžete v ich rezervačnom systéme TU hľa. Ak chcete vyhrať vstupenku, môžete sa zapojiť do súťaže, ktorú sme pre vás spoločne s výstavou KOCKY vytvorili. Stačí len napísať, ktorú  časť výstavy by ste najradšej videli. Zapojiť sa môžete na mojom Facebooku TU hľa.

 Ako vzniklo logo… 

Logo vzniklo túžbou postaviť Bratislavskú ikonu a to Bratislavský hrad. To tvorí ich logo, kocky LEGO postavené do tvaru Bratislavského hradu. Samotný názov by bol podľa tvorcu dlhý – Bratislavské kocky lega, preto sa mne toto spojenie textu a samotnej stavby nesmierne páči. Čo na to poviete vy?

Keď niekam idem, chcem sa nechať čiastočne aj prekvapiť a práve preto si nezisťujem do detailov čo ma čaká. Pri tejto výstave som urobila dobre ! Každý centimeter je využitý a všade je LEGO. Na stenách, v chodbe, na schodoch, na oknách, dokonca aj na strope. Aj napriek tomu, že LEGO nájdete všade, nemáte pocit, že by to bolo až príliš. Všetko je premyslené do detailu, dokonca v spodnej časti urobili dieru do stenu, aby tade mohol chodiť vlak!

Na výstave nájdete viacero zaujímavých setov, medzi ne patria určite Technic sety. Obrovské Technic sety nájdete vo vrchnej časti. Aj keď nezbieram tieto autá, som z nich vždy nadšená keď ich vidím, sú to stavby plné detailov a zaujímavých prvkov. Ako nadšenec do Technic setov si na tejto výstave prídete na svoje, je ich tam veľmi veľa.

Som nadšenec do krabíc a práve preto ma potešilo, že ich tu mali vystavené tiež. Tie nájdete na viacerých miestach a z rôznych druhov stavebníc. Samotná výstava sa skladá z viacerých miestností, ktoré sú tematicky rozdelené. Na vrchnom poschodí ešte môžete vidieť vesmírne sety a hneď pri vstupe môžete cez tablet ovládať obrovské LEGO pohyblivé modely! Aj keď boli sety primárne určené pre chlapcov, rovnako aj dievčatá si chcú vyskúšať, aké to je,  ovládať obrovské stroje iba pomocou pohybu prsta v aplikácií. 

Následne vojdete to chodby, z ktorej smerujú schody smerom dolu, do ďalších miestností. Podľa mňa v tejto chodbe keď majú veľa návštevníkov musí byť doslova „dopravná zápcha“, pretože neviete ktorým smerom sa skôr pozerať. Vpravo sú MOC modely / vlastné stavby, na strope sú vrtuľníky, ktoré majú pohyblivé vrtule. Pri schodoch vľavo objavíte obrovské architektonické ikony, ako je napríklad Koloseum v Ríme, Opera v Sydney, Londýnsky Tower Bridge. Vpravo nájdete ďalšie krabice zo setov, ktoré sa nachádzajú na výstave.

V spodnej časti nájdete až 3 miestnosti, každá táto miestnosť je iná. Na stenách objavíte výtlačky, ktoré vznikli tento rok, ku 65. výročiu patentu LEGO kocky v podobe ako ju poznáme dnes. Získať ich viete za body k nákupu v LEGO obchode. Vľavo môžete vidieť 1. vydanie umeleckého výtlačku – stránky zo žiadosti o udelenie austrálskeho patentu na LEGO® Minifigure z roku 1977.

V jednej zo spodných miestností nájdete hracie kútiky s LEGO a taktiež časť setov zo série Harry Potter, bola som úplne prvý návštevník, ktorý u nich videl tieto sety Harry Potter. Na stenách môžete vidieť Rokfortské erby. Z týchto Art setov, môžete vyskladať až 4 sety podľa oficiálneho návodu v krabici a ďalšie 3, ktoré vydalo LEGO ako alternatívne návody. V prípade, že by ste mali 4 rovnaké sety, viete vytvoriť obrovský Rokfortský erb Dočítať sa o nich viete v tomto článku Alternatívne Lego návody Harry Potter. 

Aby ste sa dostali k ďalším setom, je potrebné prejsť opäť cez chodbu. Tu nájdete hneď na začiatku set Creator Expert 10247 Ruské koleso a taktiež viacero setov Friends, ktoré vás zaujmú svojou pestrofarebnosťou. Nádherné sú však sety modelov rôznych dopravných prostriedkov, ktoré fantasticky vyniknú, pretože sú vysvietené. Zopár som vám ich aj odfotila. Tu sa určite zastavte a kochajte sa. Nie však príliš dlho, aby ste videli posledné dve miestnosti, ktoré vás určite nadchnú 🙂 .

A tu už vstupujem do predposlednej miestnosti. Neviem kam sa skôr pozerať a čo fotiť. Do očí vám ale udrie hlavne podmorský svet. To za setmi nie je tapeta, ale obrazovka, ktorá navodí tu správnu podmorskú atmosféru. Pri prehliadke mi zhasli, aby som si danú scénu mohla lepšie vychutnať. Stroskotaná a potopená loď, potápač, ktorý uniká pred žralokom, SpongeBob a Patrik …

Okrem morského dna, môžete vidieť čo sa deje aj nad povrchom. Všimli ste si, kto leží na lodi a užíva si slnečné lúče? Na tejto výstave môžete hľadať viacero takýchto figúrok ukrytých po výstave, taktiež aj minifigúrky Mimoňov. Keď sa pozriete vľavo, uvidíte tunel. Ten tam nie je len na okrasu, ale reálne tade chodí vlak, ktorý chodí cez 2 miestnosti. V tejto miestnosti je toľko nádherných scén, sety v ich podaní krásne ožili. Celá táto miestnosť má dookola obrovské množstvo setov, taktiež aj druhá miestnosť do ktorej vedie železničný tunel 🙂

V poslednej miestnosti, nájdete obrovské množstvo setov, ktoré stoja za vašu pozornosť a taktiež je tam ukrytý aj ochranca mesta (nápoveda, je na spodnej fotke vľavo hore).  Na fotke nižšie sa dívate na veľmi zaujímavý exkluzívny set Bricklink 910009, je to modulárny LEGO obchod, ale nie hocijaký. Bol vydaný len v počte 10 000 kusov, čo z neho robí set, ktorému cena vystrelila prudko nahor. 

Mohli ste si ho predobjednať 9.11.2021 a v ten istý deň splnil aj limit 3000 predobjednaných kusov. To znamená, že set ste si mohli predobjednať a keď sa naplnil limit, daný set sa aj vyrobil. Set bol distribuovaný v ďalšom roku. Tento set tu nádherné zapadá medzi iné stavby v tomto LEGO meste. Môcť si ho aspoň raz poskladať….

Na fotkách vidíte len zopár setov, ktoré sa nachádzajú na výstave. Pretože takto môžete objavovať a byť „prekvapený“, keď už navštívite výstavu. Táto výstava na rozdiel od ostatných, ktoré som videla je na tom istom mieste už dlhšie obdobie. Stojí určite za návštevu, pretože táto výstava je úplne iná, ako ostatné, ktoré som v poslednom období videla. Je hravá a vidieť, že ju robili ľudia s láskou a s vášňou pre tento kockovaný svet. Takéto sú ale všetky výstavy u nás, vždy ich majú na svedomí nadšenci.

Video z výstavy, ak sa vám video páčilo, kliknite na konci na odber a podporte tak moju tvorbu, ďakujem

A na záver som si pre vás pripravila úplne prvý rozhovor na blogu

Na záver som si pre vás pripravila rozhovor s osobou, ktorá stojí za touto výstavou. Je to vlastne „polovica“ z tvorcov výstavy, pretože túto výstavu urobili spoločne dvaja kamaráti, susedia. Je zaujímavé zistiť, ako sa z pár setov stane obrovská zbierka. Necháte sa inšpirovať a vytvoríte si tiež takú zbierku, na ktorú vám už ani rodinný dom nebude stačiť? 🙂 

Na fotke nižšie môžete vidieť vlastnú tvorbu. Je to tá medzi budova, pretože dve veľké budovy, ktoré môžete vidieť po bokoch fotky sú stavané s oknami na bočných stenách. Tieto steny by zanikli a nebolo by ich tak pekne vidieť.

Kedy ste začali so zbieraním LEGO?

Lego zbierame od narodenia syna, 14-tý rok. Požiarne auto 7239, som kúpil sebe keď sa narodil syn a potom to pokračovalo do jeho 3 rokov s Duplo a potom sériu City, Creator, Ideas, neskôr aj Icons a Speed Champions. Ja aj deti sme z toho mali radosť.

Ľudia sa pýtali prečo iba hračka LEGO. Pretože sa deti s inými hračkami menej hrajú, iba chvíľku. Iné hračky, keď deti dostali ostávali na poličke. Potom sa pridávali aj iný ľudia, najmä rodina a dostávali sme od nich darčeky v podobe setov. Postupne sme si vymýšľali aj vlastne sviatky, príležitosti – okrem narodenín, menín, Vianoc, Mikuláša, deň detí či deň otcov aj za vytrhnutie zubov napríklad, len aby bol dôvod sa obdarovať s LEGO.

Odkiaľ nakupujete a zháňate LEGO

Väčšinou kupujem sety v zľave, málokedy sme kúpili set bez zľavy. Kúpil som taktiež set a to čo som nepotreboval som posunul ďalej. Začínali sme malými setmi a to domčekmi. Syn chcel postupne celé série, radšej ich chcel mať kompletné. Ja som si plnil svoje LEGO sny a deti sa tomu potešili.

Podarilo sa mi za celé tie roky vyzbierať viacero setov za zaujímavú sumu, napríklad také Koloseum alebo Kwik-E-Mart, zo Simpsonovcov či obľúbený Maersk vlak.

Ktoré sety máte rád?

Mám rád tieto domy, pretože sú to uzavreté-modulárne domy. Nie ako tie novodobé, ktoré sú z jednej strany otvorené. Dom Simpsonovcov som dostal ja ako darček k narodeninám. Stavali sme ho spolu s rodinkou až na dovolenke v Chorvátsku. Prvý veľký set, ktorý kúpila manželka sama ako prekvapenie. Druhý od nej bol kolaudačný darček 10261 obľúbená husenková dráha.

Páčia sa mi napríklad aj Marvel LEGO set sídla Doktora Strange,  Sanctum Sanctorum alebo Redakcia Daily Bugle aj keď som filmy nevidel.

Prečo vystavujete?

Začalo sa nám hromadiť fakt veľa LEGO. Kúpili sme 2 Ikea poschodové postele, deti spali hore a dolu sme vystavili LEGO. Kúpili sme dom a jednu izbu sme spravili LEGO HERŇOU, aby sme mali dosť miesta, pretože v byte už nebolo miesto. Zistili sme, že ani ten nám nestačí. Po zakúpení väčšej zbierky, kde bolo veľa veľkých setov a mnoho Technic vzácností, sme sa so susedom, kamarátom dohodli že sety vystavíme, nakoľko on mal z detstva veľa vzácnych Technic setov.

Mám lego „anjelov“, čo sú rodinní príbuzní, priatelia i predávajúci ktorí mi doniesli rôzne sety a všetky môžete vidieť u nás. Kúpil som taktiež 50 kíl LEGO od rodinky, ktorí sa sťahovali preč mimo Slovensko. Táto zbierka mala obrovskú hodnotu. Chceli aby sa dostala táto zbierka k niekomu kto si adoptuje ich LEGO. Povedal som im, aké sety už mám doma. Videli, že som naozajstný fanúšik a LEGO nakoniec skončilo u mňa.

Po poskladaní už naozaj nebolo miesto, robiť radosť iným ľuďom bol môj cieľ a tak sme investovali všetky úspory oboch rodín a po roku prerábania prenajatého priestoru sme otvorili prvú Bratislavskú Lego výstavu KOCKY.

Nemáme zamestnancov keďže to robíme len vo voľnom čase v sobotu, nakoľko čakáme na ďalšiu podporu z mestskej časti či mesta, prípadne sponzora ktorý pomôže zastrešiť mestskú výstavu.

Vedia si ľudia u vás zakúpiť aj nejaké LEGO sety?

Nájdete tu u mňa viacero setov na predaj napríklad aj set Downtown Diner 10260 a rôzne iné sety, napríklad Harry Pottera…

Verím, že aj vy si zamilujete tento kockovaný a kreatívny svet, rovnako ako ja.
investordokociek.sk baner

2 názory na “prvá Bratislavská Lego výstava KOCKY”

 1. Pingback: Média o nás - Výstava KOCKY

 2. Ahoj Ľubka
  Ešte raz ďakujem za výborný článok, blog a perfektne spracovaný popis našej výstavy KOCKY, veľmi som si tvoju návštevu užil a som rád že som Ti mohol porozprávať svoj príbeh o našej výstave.
  Jedná vec sa zmenila a to je názov mojej web stránky, ktorú som upravil v súlade s vlastníkom domény lego nová webstránka má názov http://www.vystavakocky.sk
  Ak niekto potrebuje rezerváciu, môže si ju spraviť tu:
  https://www.vystavakocky.sk/rezervacia-terminu-vystavy/
  Teším sa na všetkých nových návštevníkov.
  Ešte raz ďakujem a teším sa aj na ďalšie tvoje články
  Pali Čavojský

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *